مقالات

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

 

با توجه به اینکه شرکت اچ پی دائماً در حال پیشرفت و جلو راندن تکنولوژی خود در صنعت چاپ و تولید پرینتر های جدید می‌باشد .

ولی همیشه مشکلات و خطاهایی در روند پرینت رخ می دهند که موجب می‌شود تا کاربران احساس ناخوشایندی نسبت به فرایند چاپ داشته باشند ،

بنابراین لازم است از افراد متخصص یا کارشناسهای با تجربه در این خصوص استفاده کنید تا بهترین و شایسته ترین خدمات را به شما ارائه کنند .

توجه داشته باشید که سپردن چاپگر برای انجام خدمات پشتیبانی پرینتر اچ پی به افراد تازه کار و نا آشنا میتواند مشکلات را بزرگتر و خسارات ایجاد شده را سنگینتر کند و مدت زمان زیادی از شما را هدر دهد.

 

برخی از این مشکلات بسیار ساده و پیش پا افتاده هستند که به دلیل ناآشنایی کاربران با فرآیند پرینت موجب می شد تا سیستم پرینتر را مختل کرده و به کاربر اجازه استفاده از پرینتر hp را تا زمان رفع کامل خطا ندهد .

به طور مثال می‌توان به خطای گیر کردن کاغذ در پرینتر اشاره کرد و یا خطاهای مربوط به کارتریج .

 

ما با ارائه مطالب زیر 10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

را مطرح کرده ایم و امیدواریم بتوانیم در راستای رضایت هر چه بیشتر کاربران در استفاده از پرینترهای hp نامبرده

باشیم .

 

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

1- گیر کردن کاغذ در پرینتر

Paper jam Error

کاغذ در پرینتر گیر می کند
10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

همه پرینترها دیر یا زود با مشکل گیر کردن کاغذ در درون پرینتر برخورد خواهند کرد و این خطا می تواند به دلایل وجود مشکلات متفاوتی رخ دهد،

اما غالباً این خطا هنگامی رخ می دهد که کاربران از سیستم های پرینت و نوع پرینتری که در اختیار دارند آگاهی نداشته و موجب شود تا کاغذ با جنس اشتباه و یا غیر استاندارد را درون پرینتر قرار دهند .

 

انتخاب بهترین کاغذ برای استفاده در پرینتر hp

 

باید توجه داشت که برای اجرای دستور چاپ لازم است تا چرخدنده ها و سیستم های مکانیکی درون پرینتر فعال شده و کاغذ را از سینی های ورودی به دورن چاپگر کشیده و با انتقال آن در مسیر پرینت به سمت خروجی هدایت کنند .

لذا هرگونه اختلال در روند صحیح کارکرد غلتک ها می تواند موجب شود تا کاغذ در درون پرینتر گیر کرده و به کاربر خطای گیر کردن کاغذ در پرینتر یا Paper Jam نمایش داده شود .

 

روش برطرف کردن مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

اولین راهکار و پیشنهاد برای عدم برخورد با خطای گیر کردن کاغذ در درون پرینتر اچ پی انجام سرویس های دوره ای و بررسی مشکلات اولیه در پرینتر توسط کارشناس ها و یا افراد متخصص می باشد .

هرچند سرویس دوره ای می تواند هزینه ای ناچیز برای کاربران ایجاد کند اما از بروز هزینه‌های سنگین و یا از کار افتادن کامل پرینتر جلوگیری کرده تا پیش از وقوع هر خرابی مشکل را پیش بینی و آن را برطرف کنید.

 

قرار نگرفتن صحیح کاغذ در مخزن ورودی و یا به اصطلاح بهتر ورود کاغذ به صورت کج به درون پرینتر می‌تواند موجب گیر کردن کاغذ در درون پرینتر شده و کاربر را با خطای Paper Jam یا Jam in مواجه کند .

لذا هنگامی که گاغذ گیر کرده در پرینتر ا خارج میکنید حتما بررسی کنید که درون پرینتر ضامن های نگهدارنده کاغذ به درستی در کنار کاغذها قرار داده شده باشند مهم است که کاغذ به راحتی و بصورت مستقیم به دون پرینتر وارد شود.

 

همچنین استفاده از کاغذ های مچاله شده و پاره و یا برگه هایی که دارای متعلقاتی مثل سوزن منگنه و یا سوزن ته گرد هستند به سادگی در درون پرینتر گیر کرده و علاوه بر ایجاد مشکلات جدی برای دستگاه کاربر را با خطای گیر کردن کاغذ در درون پرینتر مواجه خواهند کرد.

 

اشیایی که میتوانند به پرینتر آسیب وارد کنند

 

هرچند که عوض کردن و یا تعمیر قطعات خراب ، چرخ دنده‌ها و یا غلطک های آسیب دیده برای کاربران کاری سخت و بعضاً غیر ممکن است

اما محافظت از دستگاه برای جلوگیری از بروز مشکل و یا بیرون کشیدن کاغذ از درون پرینتر هنگامی که با خطای گیر کردن کاغذ در درون پرینتر مواجه شده اید کاری آسان و پیشگیرانه است.

 

اگر در هنگام روند پرینت متوجه شدید که پرینتر بصورت همزمان دو یا چند برگه را به داخل میکشد باید دستگاه را تعمیر کنید زیرا ورود چند کاغذ همزمان به درون پرینتر باعث گیر کردن کاغذ در چاپگر شده و به آن آسیب جدی وارد میکند.

 

امروزه پرینتر های اچ پی با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و داشتن سنسور ها در نقاط حساس از ابتدا تا انتهای عملیات چاپ را رصد کرده و هرگونه مشکل یا خطای پیش آمده را در محل دقیق آن به کاربر اعلام می‌کند.

 

بنابراین با کمی دقت و توجه به نوع و یا کد خطای نمایش داده شده بر روی پرینتر یا مطالب نوشته شده روی صفحه نمایش دستگاه می توانید به سادگی آن را جستجو و تا حد ممکن برطرف کنید.

 

جلوگیری از گیرکردن کاغذ در پرینتر

 

یکی دیگر از دلایل اساسی برای گیر کردن کاغذ در درون پرینتر مشکل خرابی های به وجود آمده در قسمت فیوزر و یا غلطک های درون آن می باشد که به دلیل بروز مشکلات اساسی قطعاً می بایست دستگاه توسط کارشناس و یا افراد متخصص بررسی شده تا پس از تعمیر پرینتر بتوان مجدداً از آن استفاده کرد.

 

 

نکته مهم عدم توجه به خرابی های پرینتر به خصوص گیر کردن های متوالی کاغذ در پرینتر و استفاده های مکرر از پرینتر با توجه به گیر کردن کاغذ در درون آن می‌تواند موجب گردد تا خسارت‌های مالی سنگین تر به پرینتر وارد شود ،

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت و با مشاهده تکرار مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر این خطا را جدی بگیرید.

 

2- تار و یا ناخوانا بودن صفحات چاپ شده

Printed Pages are Fade

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

تار شدن صفحات چاپ شده و یا ناخوانا بودن مطالب در تمام صفحه و یا بخشی از آن قطعاً به دلیل وجود یکی از مشکلات زیر ایجاد می گردد ،

پس می توانید با بررسی موارد گفته شده و استفاده از راهکارهای هوشمندانه و ساده نسبت به رفع اولیه مشکل تار و یا ناخوانا بودن صفحات چاپ شده توسط پرینتر اچ پی اقدام کنید

تا بتوانید از کیفیت پرینت بهتر و دقت بالاتری در خروجی تصاویر برخوردار شوید.

 

وضعیت کارتریج را بررسی کنید

اولین و ساده ترین مشکل در خصوص تار چاپ شدن صفحات توسط پرینتر مشکل تمام شدن شارژ کارتریج و نیاز به تعویض آن است در حقیقت میزان پودر انتقال داده شده از کارتریج بر روی کاغذ کاهش پیدا کرده و نتیجه آن تار و یا ناخوانا بودن صفحات چاپ شده توسط پرینتر اچ پی خواهد بود ،

این مشکل به دلیل عدم وجود پودر یا تونر به مقدار کافی در کارتریج است با یک راه حل ساده میتوانید برای مدت کوتاهی مشکل را کمتر کنید .

فقط کافیست باتکان دادن کارتریج بصورت افقی موقتاً به تعداد چند صفحه دیگر از میزان تونر باقی ماده در کارتریج استفاده کرده و صفحاتی با کیفیت بهتر چاپ کنید.

 

بررسی حالت پرینت کمرنگ در پرینتر

پرینتر های اچ پی دارای قابلیت چاپ اقتصادی میباشند ، در این حالت چاپگر خود را به محوی تنظیم میکند تا میزان کمتری از پودر را برای چاپ استفاده کند .

بنابراین لازم است تا با بررسی تنظیمات مطمئن شوید که به صورت ناخواسته و یا توسط فرد دیگری دستگاه در حالت چاپ اقتصادی یا Economode قرار گرفته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فعال بودن این حالت می توانید وضعیت پرینتر را مشاهده کرده و یا از تنظیمات آن پرینت بگیرید.

 

تنظیمات میزان رنگ در پرینتر

 

اگر کیفیت چاپ صفحات پایین است و یا صفحات پرینت شده توسط پرینتر اچ پی تار و یا ناخوانا می باشند بهتر است گزینه ی Economode را غیرفعال کرده و یا آن را در حالت higher Quality قرار دهید.

 

لطفاً توجه داشته باشید عدم شارژ کارتریج و تهیه کارتریج های با کیفیت می تواند از بروز آسیب های جدی به پرینتر و سلامت افراد جلوگیری کزده و کیفیت چاپ بالایی را به کاربران از اولین روز استفاده تا آخرین روز نمایش دهد.

 

3- تکرار مطالب چاپ شده در سطح کاغذ

Ghosting

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

این مشکل توسط بسیاری از کاربران عنوان می گردد که مطالب و یا تصاویر چاپ شده توسط پرینتر hp چند بار پیاپی روی صفحه کاغذ چاپ می شوند و یا به عبارت دیگر مطالب دارای سایه یا تکرار هستند.

 

چرا پرینت ها تکرار میشوند ؟

در حقیقت چند عامل میتواند دلیل این موضوع باشد

 

1- این یک مشکل ساده الکتریکی در درون پرینتر است که قسمت پاور یا های ولتاژ (High Voltage) به درستی عمل نکرده و پودر منتقل شده از کارتریج بر روی درام به صورت کامل به کاغذ منتقل نمی شود بنابراین با هر بار چرخش یک کپی کمرنگ تر از متن یا تصویر چاپ شده قبل را روی کاغذ پرینت می کند.

 

2- ممکن است این حالت به دلیل خرابی قطعات درون کارتریج رخ دهد به طور مثال اگر از کارتریج های بدون کیفیت و یا ارزان قیمت استفاده می‌کنید .

این احتمال وجود دارد که در طول دوره مصرف درام آسیب‌دیده و نتواند عملکرد صحیح و درستی داشته باشند بنابراین مشکل تکرار مطالب چاپ شده در سطح کاغذ توسط پرینتر hp رخ می دهد.

 

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که همه قطعات درون پرینتر و یا کارتریج برای تعداد مشخصی از چاپ و پرینت طراحی و تولید شده‌اند.

بنابراین رعایت دوره مصرف و انجام سرویس دوره ای پرینتر اچ پی میتواند از بروز چنین خطاهایی جلوگیری کرده و کاربر را پیش از هر مشکلی نسبت به رفع آن هوشیار کند.

 

ضمناً کارتریج ها نیز از این قانون مستثنی نبوده و استفاده از کارتریج های تقلبی و بدون کیفیت می‌تواند علاوه بر به وجود آوردن مشکلات سلامتی برای کاربر ، دستگاه را نیز با آسیبهای اساسی و جدی تری مواجه کند.

 

3- عدم کارکرد صحیح فیوز و خراب شدن قطعات درون آن نیز باعت تکرار مطالب و تصاویر در هنگام پرینت میشود

 

 

4- مطالب و تصاویر از روی کاغذ پاک می شوند

Toner does not stay on the paper

 

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

آیا به سادگی می توانید مطالب و تصاویر چاپ شده بر روی کاغذ را با انگشت از روی آن پاک کنید ؟

 

بنابراین باید دریافت که در قسمت فیوزر دستگاه مشکل اساسی وجود داشته و لازم است تا نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید .

در حقیقت مشکل پاک شدن مطالب و تصاویر چاپ شده بر روی کاغذ هنگامی رخ می دهد که هیتر و یا المنت درون فیوزر به اندازه کافی داغ نشده و یا غلتک های پرس در درون آن مقدار فشار لازم برای فشردن مطالب چاپ شده روی کاغذ را وارد نمی کنند.

 

دومین مسئله که می تواند موجب پاک شدن مطالب و تصاویر از روی کاغذ پس از چاپ گردد کیفیت تونر یا پودر درون کارتریج است بطور مثال اگر کارتریجی برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار نگرفته باشد .

و یا در اصطلاح عامیانه تونر به دلیل گذر زمان فاسد شده باشد می تواند یکی از دلایل اساسی در بروز مشکل پاک شدن مطالب و تصاویر از روی کاغذ بعد از چاپ باشد

 

شارژ کارتریج با استفاده از پودر ارزان قیمت و بدون کیفیت میتواند یکی از دلایل مهم در مشکل پاک شدن مطالب چاپ شده باشد بنابراین پیشنهاد می شود حتی اگر می‌خواهید برای صرفه جویی هزینه ها نسبت به شارژ کارتریج hp اقدام کنید .

حتما از پودر با کیفیت استفاده کرده و یا آن را برای شارژ به مراکز معتبر و افراد متخصص ارائه کنید.

 

5- خطای شماره 50.4

 

50.4 error message

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

خطای 50.4 چیست ؟

خطای شماره 50.4 در نسل جدید پرینتر های hp در حقیقت بروز مشکل در بخش برق ورودی و ایرادهای مربوط به آن را بازگو میکند

 

نکته مهم

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

پیشنهاد می شود اگر از سیم سیار و یا سه راهی برق استفاده میکنید حتما در اولین قدم برطرف شدن مشکل آن را از مدار خارج کرده و اجازه دهید تا پرینتر مستقیما به پریز برق شهری متصل گردد

 

اگر پرینتر اچ پی را در شرکت یا دفتر کارتان دارد توجه داشته باشید که هرگز آن را مستقیماً به UPS متصل نکنید ، در حقیقت یک پرینتر لیزری هرگز نباید به UPS متصل شده باشد .

زیرا میزان برق مصرفی توسط پرینتر در لحظه چاپ بسیار بالا بوده و این عمل می تواند به سادگی به UPS آسیب وارد کرده و موجب بروز خطای شماره 50.4 میگردد

 

چنانچه با اتصال مستقیم پرینتر به برق شهری همچنان با مشکل خطای شماره 50.4 مواجه شدید حتما دستگاه را در اولین فرصت به افراد متخصص و مراکز معتبر در خصوص رفع و تعمیر پرینتر اچ پی ارائه کنید.

 

6- درایور پرینتر hp برای سیستم عامل وجود ندارد

Can’t find a driver for HP printer

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

همواره سیستم عامل های جدید برای کامپیوتر ها توسط شرکت های مختلف ارائه می شوند و بنابراین درایور ها و فایل های راه انداز متناسب با آن برای استفاده از پرینترهای hp نیز لازم است .

 

اما اغلب این اتفاق برای بسیاری از کاربران رخ می دهد که پس از آپدیت کردن سیستم عامل و یا نصب ویندوز جدید روی کامپیوتر متاسفانه نمی‌توانند درایورهای لازم برای پرینتر اچ پی را پیدا کرده و استفاده از پرینتر برای آنها غیر ممکن می شود

 

درایور پرینتر نصب نمی شود

در این شرایط بهتر است این نکته را مد نظر داشته باشید که بسیاری از پرینترهای hp توسط سیستم عامل ویندوز به سادگی شناخته شده و به دلیل توافقات بین اچ پی و مایکروسافت خیلی از پرینترها حتی بدون نیاز به نصب درایور توسط ویندوز به صورت پیش فرض قابل استفاده خواهند بود .

 

اما برخی از پرینترهای چندکاره hp ممکن است با مشکل دسترسی به اسکنر و عدم استفاده از آن مواجه شوند

اولین و مطمئن ترین راهکار برای دانلود درایور های پرینتر اچ پی دسترسی به  سایت اچ پی و جستجوی درایور مربوط به پرینتر خود می باشد .

حتی می توانید با ورود به بخش درایورها در وب سایت مرکز فروش و خدمات اچ پی ساپورت درایور های سازگار با پرینتر خود را دانلود کنید

 

 

7- پرینتر از یک ورودی بخصوص کاغذ پرینت نمی گیرد

Printer is not printing from the expected paper tray

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

اگر برای شما هم این مشکل به وجود آورده است که با فشردن دکمه پرینت دستور چاپ اجرا نمی شود و پرینتر فقط از یک ورودی کاغذ بخصوص می توانند استفاده کنند .

پس با مطالعه مطالب زیر و انجام راهکارهای ساده این مشکل را برطرف کنید تا علاوه به عدم پرداخت هزینه های مربوط به نیرو متخصص در سریع ترین زمان خطای پیشرو را برطرف کنید

بعد از پرینت باید دکمه روی پرینتر را زد.

 

مشکل عدم چاپ از یک ورودی بخصوص در حقیقت یا به مشکلات مربوط به کامپیوتر بر می گردد و یا به خطاهای پرینتر بنابراین بهتر است

تا در کامپیوتر خود و از طریق نرم افزاری که قصد ارسال دستور پرینت برای چاپگر اچ پی را دارد جستجو کرده و بررسی کنید که آیا ورودی کاغذ را به عنوان پیش فرض انتخاب کرده است یا نه !

 

برای این کار می توانید به مقاله انتخاب مخزن ورودی کاغذ در پرینتر اچ پی مراجعه کنید

و یا روی پرینتر در بخش تنظیمات ورودی های کاغذ اندازه کاغذ صحیح را برای آن مخزن مورد نظر انتخاب کنید همچنین لازم است مطمئن شوید که در سینی های پرینتر به اندازه کافی کاغذ وجود داشته باشد.

 

8- نکشیدن کاغذ به درون پرینتر و یا کشیدن چند کاغذ به صورت همزمان به درون دستگاه

picks up all the paper from the manual feed or Miss pickup

نکشیدن کاغذ به درون پرینتر و یا کشیدن چند کاغذ به صورت همزمان به درون دستگاه

 

در درون پرینترهای hp غلتک های کاغذ کش و یا پد های جدا کننده کاغذ وجود دارد که وظیفه کشیدن کاغذ به درون پرینتر و جلوگیری از ورود چند تا غزل صورت همزمان به درون دستگاه را بر عهده دارد.

 

هرگونه خرابی و یا ساییدگی برای هر یک از آنها می‌توانند موجب شود تا با مشکل نکشیدن کاغذ به درون پرینتر و یا کشیدن چند کاغذ به صورت همزمان به درون دستگاه مواجه شوید .

بنابراین در اولین قدم پیشنهاد می‌شود تا با انجام سرویسهای دوره ای و بررسی پرینتر اچ پی توسط کارشناسان با تعویض و یا تعمیر غلطک های کاغذ کش و پد های جداکننده کاغذ از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید.

 

 

 

9- نمایش خطای شماره ۷۹ در پرینتر hp

79 Error hp Printer

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

خطای شماره ۷۹ یکی از خطاهایی که در ارتباط با شبکه و سرویس‌های مربوط به پرینتر می باشد و بروز هرگونه مشکل و یا خطا در نوع ارتباط میان کامپیوتر و پرینتر موجب نمایش خطای شماره 79 یا service error در صفحه نمایش خواهد شد

برای برطرف کردن خطای شماره ۷۹ لازم است تا در ابتدا از منوی استارت وارد بخش کنترل پنل شده و در قسمت پرینتر ها بررسی کنید که آیا برای پرینتر مورد نظر دستور پرینت متوقف شده است یا خیر

 

همچنین بروز مشکل در قطعات داخلی پرینتر مثل RAM یا درگاه ارتباطی USb و Ethernet نیز می‌تواند موجب نمایش خطای شماره ۷۹ برای پرینتر اچ پی شود لذا اگر به پرینتر قطعه جدیدی اضافه کرده‌اید پیشنهاد می شود .

 

تا در اولین قدم آن را از دستگاه جدا کرده و اجازه دهید تا پرینتر به شکل اولیه و به حالت تنظیمات کارخانه دستورات چاپ را اجرا کند

اگر موفق رفع مشکل خطای ۷۹ در پرینتر اچ پی نشدید حتما با مراکز معتبر اچ پی و یا افراد کارشناس و متخصص در این زمینه تماس گرفته تا نسبت به رفع مشکل خطای شماره ۷۹ اقدام کنند.

 

10- مشکل چاپ روی پاکت نامه

Trouble printing onto envelopes

10 مشکل رایج در پرینتر hp و رفع عیوب آنها

 

پرینت روی پاکت های نامه توسط پرینتر های لیزری می تواند دلیل بروز بسیاری از مشکلات و خطاها در پرینتر شود علت این است که ضخامت کاغذهای نامه از کاغذ استاندارد تحریر بیشتر بوده

 

و برای چاپ روی پاکت نامه لازم است تا چند لایه کاغذ ضخیم به صورت همزمان از درون پرینتر عبور کند این هر کس می تواند به سادگی به پرینتر آسیب زده و کاربر را با خطاها و مشکلات بسیاری مواجه کند .

 

بر روی پاکت های نامه نواری چسبنده و حساس در مقابل حرارت وجود دارد که هنگام عبور از میان غلتک های پرس و فریزر به سادگی ضرب شده و درون دستگاه پخش می‌شوند

پیشنهاد می شود تا برای چاپ مطالب و تصاویر بر روی پاکت نامه ترجیحم از پرینترهای جوهر افشان که قابلیت چاپ بر روی کاغذ های سنگین وزن را دارند استفاده کنید

 

توجه داشته باشید که همچنان پرینترهای اچ پی یکی از پرطرفدار ترین و کارآمد ترین محصولات ای در زمینه ماشین های اداری بوده و همواره دقت و کیفیت چاپ قابل توجهی را دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *